Najczęściej zadawane pytania – Osoby z niepełnosprawnościami
Czy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą pracować?
Odpowiedź jest jednoznaczna: TAK, niezależnie od zapisów w orzeczeniu, rodzaju orzeczenia oraz niepełnosprawności. Możliwość podjęcia pracy przez osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności reguluje art. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodę na podjęcie pracy na konkretnym stanowisku osobie z niepełnosprawnością za każdym razem wydaje lekarz medycyny pracy.
Na czym polega aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych?
Praca zawodowa jest nieodłącznym elementem naszego dorosłego życia i większość czasu spędzamy właśnie w pracy. To ona nas kształtuje, pozwala rozwijać się zawodowo i budować wewnętrzną pewność siebie. Zmienia też nasz status społeczno-zawodowy.
Fundacja Aktywizacja swoim kompleksowym modelem aktywizacji zawodowej wspiera i towarzyszy osobom z niepełnosprawnościami w wejściu lub powrocie na rynek pracy. Pomaga wykorzystywać potencjał jaki drzemie w każdym z nas do rozwoju osobistego oraz zawodowego. Fundacja aktywnie wspiera proces usamodzielnienia, pokazuje jak skutecznie szukać satysfakcjonującej pracy na każdym stanowisku.
Wsparcie w procesie aktywizacji zawodowej zaczyna się od dokładnej analizy potrzeb każdej osoby niepełnosprawnej zgłaszającej się do Fundacji. Kolejne działania są już indywidualnie dopasowywane do potrzeb i sytuacji danej osoby. W ramach wsparcia oferujemy m.in.:
- bezpłatne doradztwo psychologiczne, zawodowe, aktywizacyjne i prawne,
- doradztwo Job Craftera, który jest menadżerem całej ścieżki wsparcia w Fundacji,
- szkolenia z zakresu obsługi komputera oraz programów komputerowych,
- szkolenia mające na celu podnoszenie kompetencji zawodowych, ułatwiających osobom niepełnosprawnym wejście na rynek pracy,
- warsztaty umiejętności zawodowych i społecznych,
- pomoc osobom z niepełnosprawnościami w znalezieniu pracy ich marzeń,
- oferty pracy w firmach otwartych na zatrudnianie osób niepełnosprawnościami.
Jeżeli chcą Państwo skorzystać z naszych usług, prosimy o skontaktowanie się z odpowiednim Oddziałem Fundacji Aktywizacja w jednym z 7 miast (dawniej: Centra Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych).
W czym może pomóc doradca zawodowy?
Doradca zawodowy jest osobą, która w Fundacji Aktywizacja rozpoczyna proces aktywizacji zawodowej. Udziela on wsparcia kompleksowo i na wielu płaszczyznach. Doradca zawodowy może pomóc w:
- określeniu Twoich predyspozycji zawodowych oraz możliwości dalszego rozwoju,
- zaplanowaniu Twojej przyszłej ścieżki rozwoju zawodowego,
- przygotowaniu do podjęcia pracy oraz w całym procesie poszukiwania pracy,
- opracowaniu dokumentów aplikacyjnych (CV, portfolio zawodowe czy list motywacyjny),
- przygotowaniu do rozmów rekrutacyjnych wykorzystując różne techniki w tym symulacje rozmów,
- przygotowaniu do konkretnego procesu rekrutacyjnego.
Czy doradca zawodowy znajdzie mi pracę?
Doradca nie szuka pracy, lecz przygotowuje i współtowarzyszy osobie z niepełnosprawnością w jego procesie poszukiwania pracy. Doradca wskaże możliwości oraz drogi rozwoju ścieżki zawodowej, przeanalizuje i zidentyfikuje posiadane predyspozycje i umiejętności zawodowe oraz możliwości psychofizyczne pod kątem wybranych stanowisk pracy. Wspólnie z kandydatem do pracy przygotuje zawodowe portfolio, dokumenty aplikacyjne (CV i list motywacyjny) oraz dopasowuje odpowiednie metody poszukiwania pracy. Doradca pomoże również przygotować się do konkretnego procesu rekrutacji i rozmowy kwalifikacyjnej . Najlepiej jeśli spotkania z doradcą odbywają się cyklicznie w celu weryfikacji aktualnych działań poszukiwania pracy.
Czy Fundacja prowadzi szkolenia dla osób niepełnosprawnych?
Fundacja Aktywizacja prowadzi bezpłatne szkolenia stacjonarne oraz zdalne dla osób niepełnosprawnych. Tematyka szkoleń jest dostosowana i dopasowywana do aktualnych potrzeb samych zainteresowanych, zmian zachodzących na rynku pracy i oczekiwań pracodawców. Szkolenia te przede wszystkim mają na celu podniesienie poziomu kwalifikacji zawodowych i ogólnych, aby stać się bardziej atrakcyjnym w procesie rekrutacji oraz dostarczyć umiejętności niezbędnych na rynku pracy ułatwiających podjęcie zatrudnienia. W Fundacji Aktywizacja organizowane są szkolenia zawodowe, informatyczne oraz językowe.
- Szkolenia zawodowe. Każda osoba, która ma orzeczony stopień niepełnosprawności może wziąć udział w szkoleniu zawodowym. Szkolenia zawodowe mają na celu podwyższenie kwalifikacji zawodowych oraz zwiększenie szans na znalezienie bądź utrzymanie zatrudnienia. Szkolenia są odpowiednio dobierane podczas konsultacji z doradcą zawodowym. W szerokim wachlarzu ofert Fundacji Aktywizacji największym zainteresowaniem cieszą się takie szkolenia jak: „Pracownik kadr i finansów”, „Pracownik administracyjno-biurowy”, „Archiwizacja dokumentów” i wiele innych. Każde szkolenie kończy się uzyskaniem certyfikatu.
- Szkolenia informatyczne. Fundacja Aktywizacja posiada szeroką ofertę szkoleń i kursów informatycznych autoryzowanych oraz autorskich, w tym także szkolenia przygotowujące do certyfikacji o różnym stopniu zaawansowania. Różnorodność tematów szkoleniowych umożliwia podnoszenie umiejętności w zakresie obsługi programów komputerowych, biurowych, graficznych czy kadrowych. Dzięki temu nasi uczestnicy i uczestniczki mogą nadążać za rozwojem nowoczesnych technologii oraz korzystać w pełni z możliwości jakie za sobą niosą.
- Szkolenia językowe. Szkolenia ogólne dedykowane są każdemu, kto chce poprawić swoje umiejętności posługiwania się różnymi językami. Pomagamy osobom niepełnosprawnym na wszystkich stopniach zaawansowania – od podstawowego po biegły. Stawiamy na efektywne i szybkie nauczanie z uwzględnieniem najnowszych metod podnoszących kompetencje zawodowe.
- Kursy on-line. Wszystkim którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę, a nie mogą wziąć udziału w naszych szkoleniach stacjonarnych, proponujemy szeroką ofertę kursów on-line, które dostępne są bezpłatnie na naszej platformie e-learningowej pod adresem aktywizacja.edu.pl. Składają się one na serię interaktywnych prezentacji, symulacji i instruktaży, zawierających wiedzę merytoryczną danego zagadnienia, ćwiczenia oraz testy sprawdzające nabytą wiedzę.
Dodatkową formą zajęć grupowych są Warsztaty Umiejętności Zawodowych i Społecznych.
Umiejętności zawodowe, jak i społeczne są niezbędne w procesie wchodzenia osób z niepełnosprawnościami na rynek pracy i poszukiwania zatrudnienia. Nasze warsztaty składają się z modułów i obejmują wielopoziomowy trening umiejętności zawodowych oraz społecznych. Są również dostosowywane do indywidualnych potrzeb naszych uczestników. Warsztaty te pomagają im w stawianiu swoich własnych celów, wpierają procesy asertywności i umiejętności zarządzania sobą w czasie oraz pokazują różne formy efektywnej komunikacji ze sobą, współpracownikami, z innymi osobami. Na warsztatach uczymy również jak podnieść swoje umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresujących (jakimi są rozmowy rekrutacyjne), czy jak zadbać o swój wizerunek, który jest przepustką do uzyskania zatrudnienia.
Czy Fundacja prowadzi kursy on-line dla osób niepełnosprawnych?
Fundacja Aktywizacja na swojej platformie e-learningowej pod adresem www.aktywizacja.edu.pl udostępnia otwarte kursy online dostępne każdemu zainteresowanemu użytkownikowi. Uczestnictwo w kursach oferowanych przez Fundację Aktywizacja jest bezpłatne. Platforma edukacyjna umożliwia samodzielną naukę bez potrzeby ingerencji trenerów. Kursy on-line mogą być uzupełnieniem wiedzy zdobytej na kursach stacjonarnych prowadzonych we wszystkich Oddziałach Fundacji Aktywizacja. Dzięki kursom przygotowanym przez naszych specjalistów podniesiesz swoje kwalifikacje lub umiejętności osobiste bez wychodzenia z domu.
Dostęp do treści kursów ma każdy odwiedzający platformę. Można przeglądać i realizować kursy bez zakładania konta użytkownika. Jednak aby uzyskać certyfikat z ukończonego kursu on-line należy założyć konto, zalogować się i zapisać na wybrany kurs.
Na stronie znajdują się kursy o różnej tematyce. W zależności od zainteresowań można zapisać się na kurs z dziedziny grafiki komputerowej, IT, ECDLa, biznesu, związany z zatrudnieniem i promocją osób z niepełnosprawności i wielu innych.
Zapraszamy do wejścia na stronę www.aktywizacja.edu.pl i zapoznania się z pełną ofertą dostępnych kursów.
Czy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą się rejestrować w urzędzie pracy?
Każda osoba niepełnosprawna ma prawo do zarejestrowania się w urzędzie pracy. Nabywa ona wtedy status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy:
- bezrobotny– to osoba, która posiada ustaloną niepełnosprawność, jednak nie jest uprawniona m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, zasiłku stałego lub renty rodzinnej.
- poszukujący pracy – to osoba, która oprócz ustalonej niepełnosprawności jest uprawniona m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, zasiłku stałego lub renty rodzinnej.
Osoba niepełnosprawna posiadająca status „bezrobotnego” może skorzystać ze wszystkich usług urzędu pracy i instrumentów przewidzianych dla osoby bezrobotnej jeśli:
- jest zdolna do podjęcia zatrudnienia w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy (czyli co najmniej na pół etatu),
- ukończyła 18. roku życia, ale nie przekroczyła 60. roku życia w przypadku kobiet i 65. roku życia w przypadku mężczyzn,
- jest niezatrudniona i niewykonuje innej pracy zarobkowej,
- nie uczy się w szkole w trybie dziennym.
Osoba niepełnosprawna, zarejestrowana jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu, może również korzystać na zasadach takich jak bezrobotni z następujących usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji:
- szkoleń;
- stażu;
- prac interwencyjnch;
- przygotowania zawodowego dorosłych;
- badań lekarskich lub psychologicznych, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji;
- zwrotu kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 ustawy o promocji;
- finansowania kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o promocji;
- studiów podyplomowych;
- szkoleń na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową;
- bonu na zasiedlenie;
- bonu szkoleniowego;
- bonu stażowego.
Dla osób z niepełnosprawnościami posiadających status „poszukującej pracy”, a nie pozostających w zatrudnieniu, przewidziane są usługi urzędu pracy i instrumenty finansowane ze środków PFRON.
Ważną informacją jest to, że osoba poszukująca pracy może być też zarejestrowana jako osoba zatrudniona, która zgłasza chęć podjęcia innej pracy, pracy dodatkowej lub w wyższym wymiarze czasu pracy. W tym przypadku jednak można korzystać tylko z usług pośrednictwa pracy oraz pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.
Czy umieszczać informację o posiadanym orzeczeniu o niepełnosprawności w dokumentach aplikacyjnych?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i wszystko zależy od sytuacji w jakiej znajduje się osoba aplikująca na określony wakat. Jeżeli stanowisko pracy wymaga pewnego przystosowania, wtedy warto uwzględnić poinformowanie pracodawcy w CV (życiorys zawodowy) o swojej niepełnosprawności, gdyż może on nie być przygotowany na spełnienie dodatkowych wymagań, np. na usunięcie barier architektonicznych. Wiedza potencjalnego pracodawcy o niepełnosprawności kandydata do pracy może też pomóc mu w przeprowadzeniu spotkania rekrutacyjnego (np. zaproszenie tłumacza języka migowego). Jeśli pracodawca zaznaczy w treści ogłoszenia, że dane stanowisko przeznaczone jest dla osoby z niepełnosprawnością, wskazane jest wtedy wpisanie informacji o orzeczeniu w CV. Pominięcie informacji o niepełnosprawności może skutkować niezaproszeniem na dalszy etap rekrutacji. Jeżeli rodzaj niepełnosprawności nie przeszkadza w wykonywaniu obowiązków zawodowych, nie potrzebujesz w pracy pomocy innych osób, a przebieg twojej choroby nie ma wpływu na współpracowników – nie jest konieczne pisanie o niej w życiorysie. Masz też prawo do całkowitego pominięcia tej informacji. Wielu pracodawców nadal, kierując się stereotypami, obawia się zatrudniania pracowników będących osobami niepełnosprawnymi. Boją się częstej nieobecności z powodu zwolnień lekarskich lub nieodpowiednich kwalifikacji. Pamiętajmy o tym, że decydując się na pisanie w CV o swojej niepełnosprawności, najlepiej jest umieszczać taką informację na końcu dokumentu. Lepiej jest też używać nazw stopni niepełnosprawności: „lekki”, „umiarkowany”, „znaczny” niż na przykład „całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji”. Jeśli zdecydowaliśmy się pisać o orzeczeniu w CV, dodajmy np. zdanie: Pracodawcy może przysługiwać dofinansowanie z PFRON do mojego stanowiska pracy .
Jak przedstawić w CV luki w doświadczeniu zawodowym powstałe na skutek niepełnosprawności?
Jeżeli chcemy poinformować o tym fakcie pracodawcę już w pierwszym kontakcie, dopuszczalne jest umieszczenie w CV daty rozpoczęcia i zakończenia pobytu w szpitalu lub placówce rehabilitacyjnej. Jednak w najbardziej popularnym rodzaju CV – chronologicznym – łatwo dojrzeć okresy przerw w karierze zawodowej. Z tego powodu nie musisz podawać informacji np. o chorobie i okresie rekonwalescencji wprost. Jeżeli Twoje kwalifikacje zawodowe zainteresują pracodawcę, wtedy będzie okazja do wyjaśnienia okoliczności przerwy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Aby nie eksponować przerw w zatrudnieniu, można zastosować mniej popularne rodzaje CV, które koncentrują się bardziej na naszych kompetencjach zawodowych niż przebiegu naszej kariery.
Zachęcamy do skorzystania z naszego autorskiego kreatora CV i listu motywacyjnego, który jest dostępny na stronie aktywujprace.pl.
Co to jest IPD?
IPD to skrócona nazwa Indywidualnego Planu Działania. To osobisty program wsparcia i działań osoby z niepełnosprawnością, tworzony wspólnie z job crafterem (menadżerem całego procesu aktywizacji) oraz doradcą zawodowym lub pośrednikiem pracy. Celem IPD jest zaplanowanie zindywidualizowanej ścieżki zawodowej oraz udziału w różnych formach wsparcia oferowanych przez Fundację. IPD obejmuje terminowo ujęty plan działań w kierunku podniesienia kwalifikacji, aktywizacji zawodowej, podjęcia i utrzymania zatrudnienia.
IPD zawiera:
- określone działania i formy wsparcia świadczone przez Fundację,
- planowane, prowadzące do podjęcia aktywności zawodowej działania osoby poszukującej pracy,
- zbiór zasobów kandydata do pracy (wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności zawodowe i personalne, zainteresowania),
- preferencje osoby z niepełnosprawnością w obszarze zawodowym (interesująca branża, stanowiska miejsca pracy),
- terminy realizacji ustalonych działań.
Po przygotowaniu IPD osoba z niepełnosprawnością rozpoczyna współpracę z zespołem specjalistów.
Co to jest telepraca?
Jedną z metod wykonywania pracy zawodowej jest telepraca, inaczej zwana pracą zdalną lub e-pracą. Telepraca umożliwia wykonywanie zadań przez pracownika całkowicie lub częściowo poza siedzibą firmy, np.: w domu pracownika, poza domem pracownika i siedzibą firmy (telecentra). Pracownik realizuje swoje zadania, a następnie przesyła efekty swojej pracy za pośrednictwem usług teleinformatycznych (np. e-mailem). Na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia i dostarczenia niezbędnego sprzętu do wykonywania pracy oraz pokrycia kosztów związanych z jego eksploatacją. Telepracownicy mogą być zatrudniani na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, pracy nakładczej, czy samozatrudnienia.
Telepraca jest formą zatrudnienia, która wnosi wiele korzyści dla firmy. Dzięki takiej formie współpracy firma może obniżyć koszty i zwiększyć efektywność pracy. Dzieje się tak poprzez zmniejszenie kosztów dojazdów do pracy, oszczędności czasu poświęcanego na dojazd, ograniczenia kosztów wynajmu pomieszczeń (aż do całkowitego rezygnacji z wynajmowanego biura na rzecz wykupienia miejsca na serwerze i otwarcia biura wirtualnego). Wielką korzyścią jest również możliwość wprowadzenia zadaniowego czasu pracy – co znacznie wpływa na efektywność pracy, ogranicza konieczność kontroli czasu pracy, jak również wpływa na mniejszą ilość nadgodzin. Praca w formie zdalnej generuje również mniej absencji.