Sieć ORP (Otwartego Rynku Pracy) 2.0

Bliska nam jest idea: „Nic o nas bez nas”.

Jesteśmy inicjatorem założenia grupy Sieć ORP (Otwartego Rynku Pracy). Jest to silna grupa nieformalna zrzeszająca organizacje pozarządowe działające w obszarze aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Jej głównym celem jest wspólne wypracowywanie i wdrażanie we współpracy z administracją publiczną rozwiązań zwiększających szanse na uczestnictwo tych grup na inkluzywnym rynku pracy.

Sieć ma już na swoim koncie kilka ważnych dla środowiska i NGO działających w obszarze rynku pracy przeprowadzonych inicjatyw rzeczniczych. Jest również przestrzenią do częstszej współpracy i lepszego poznania działań podejmowanych w tej części III sektora.

Cele sieci ORP 2.0

Wymiana doświadczeń ze współpracy z pracodawcami: Współpraca z pracodawcami jest kluczowa dla skutecznej aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Wymiana doświadczeń pozwala na identyfikację najlepszych praktyk, które mogą być wdrażane w różnych sektorach gospodarki.

Dobre praktyki związane z aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami: Promowanie sprawdzonych metod i strategii, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami w znalezieniu i utrzymaniu pracy, jest niezbędne. Dzielenie się przykładami skutecznej aktywizacji i wypracowywanie innowacyjnych korzystnie wpływa na zmianę stereotypowego podejścia do osób zniepełnosprawnościami.

Sieciowanie – partnerstwa do projektów, networking, wizyty studyjne: Tworzenie sieci kontaktów i partnerstw jest fundamentem skutecznych projektów. Networking oraz wizyty studyjne umożliwiają wymianę wiedzy i doświadczeń, co prowadzi do lepszych rezultatów.

Działania rzecznicze: Aktywne działania rzecznicze mają na celu reprezentowanie interesów osób z niepełnosprawnościami oraz organizacji, które usługi na rzecz tej grupy, na różnych szczeblach decyzyjnych. Dzięki temu możliwe jest wprowadzanie zmian legislacyjnych i społecznych, które poprawiają ich sytuację.

Wzmocnienie roli III sektora: Organizacje pozarządowe odgrywają kluczową rolę w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Wzmocnienie ich pozycji i wsparcie finansowe pozwala na realizację skutecznych programów i inicjatyw.

Wsparcie osób z terenów wiejskich: Osoby z niepełnosprawnościami mieszkające na terenach wiejskich często napotykają dodatkowe bariery w dostępie do pracy. Zachęcamy do zapoznania się z naszą broszurą dotyczącą Programu „Postaw na pracę”, który pokazuje złożoność tej tematyki.

Poprawa jakości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami: Jakość zatrudnienia jest równie ważna jak sama możliwość podjęcia pracy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym ciągłym badaniem pt: Barometr skutecznej aktywizacji, które dostarcza cennych informacji na ten temat.

Kwestia zadań zlecanych: Wcześniejsze nabory, zwiększona alokacja środków, ciągłość wypłat oraz wydłużenie kontraktów z rocznych na kilkuletnie są kluczowe dla stabilności projektów i programów wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Przedsiębiorczość społeczna osób z niepełnosprawnościami: Wspieranie przedsiębiorczości społecznej wśród osób z niepełnosprawnościami pozwala na tworzenie miejsc pracy dostosowanych do ich potrzeb oraz promowanie samodzielności i niezależności.

Wymiana doświadczeń i wiedzy w zakresie rekrutacji osób z niepełnosprawnościami oraz świadczonych usług: Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami w zakresie rekrutacji oraz świadczenia usług dla osób z niepełnosprawnościami przyczynia się do lepszego zrozumienia ich potrzeb i oczekiwań.

Propagowanie nowej wizji ustawy o rehabilitacji: Nowa wizja ustawy o rehabilitacji powinna uwzględniać aktualne potrzeby i wyzwania, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Propagowanie tej wizji jest kluczowe dla wprowadzenia skutecznych zmian.

Trudna rzeczywistość projektowa: Problemy z ciągłością finansową, kadrową oraz brak ciągłości projektowej czy umów wieloletnich stanowią poważne wyzwania dla realizacji projektów. Konieczne jest znalezienie rozwiązań, które zapewnią stabilność i ciągłość działań.

 

Lista organizacji członkowskich

  1. Fundacja Centrum Rozwiązań Biznesowych
  2. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”
  3. Urban Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Urban
  4. Fundacja Fuga Mundi
  5. Stowarzyszenie SPOZA
  6. Stowarzyszenie Społeczny Instytut Rozwoju
  7. Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
  8. Fundacja Aktywności Zawodowej
  9. Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno – Gospodarczego „KLUCZ”
  10. Stowarzyszenie „Radomskie Centrum Przedsiębiorczości”
  11. Fundacja EFEKT MOTYLA
  12. Fundacja Szansa dla Niewidomych
  13. Fundacja Innowacja i Wiedza
  14. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
  15. Fundacja Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym „Hej, Koniku”
  16. Fundacja Grupy ERGO Hestia Integralia
  17. Polska Federacja Zatrudnienia Wspomaganego
  18. Fundacja SYNAPSIS
  19. Fundacja Imago
  20. Fundacja IDEA Rozwoju
  21. Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce
  22. Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki
  23. Twoje Nowe Możliwości
  24. Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego
  25. Fundacja TAKpełnosprawni
  26. Fundacja Eudajmonia
  27. Fundacja „Normalna Przyszłość”
  28. Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON”