Przyszłość HR – potrzebujemy osób z niepełnosprawnościami

Zdjęcie przedstawia uczestników konferencji siedzących tyłem oraz prowadzącego W tle widać prezentację z tytułem konferencji..

Aż 85% pracodawców twierdzi, że problemy z rekrutacją pracowników są jedną z głównych barier rozwoju firm[1]. Jedną z najbardziej niedocenionych zawodowo grup społecznych są osoby z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym, które stanowią niewykorzystany potencjał dla rynku pracy. Jak może wyglądać rynek pracy w odniesieniu do niepełnosprawności? Jak można sprostać wyzwaniom przed jakimi stoi polska gospodarka? Fundacja Aktywizacja, kierując się wieloletnim doświadczeniem w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, rozpoczyna ogólnopolską dyskusję podczas konferencji „Przyszłość HR. Rynek pracy a niepełnosprawność – wczoraj, dziś i jutro”.

 

Pierwszy raz w historii polska gospodarka potrzebuje potencjału tkwiącego w środowisku osób z niepełnosprawnościami. Do 2040 r. na rynku pracy w Polsce będzie brakowało 4,5 mln pracowników[2]. Zmiany demograficzne i wyraźny spadek liczby ludności w nadchodzących latach nie będą w stanie wypełnić tej luki. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie nowych szans. W Polsce ponad 1,2 mln osób z różnymi niepełnosprawnościami w wieku aktywności zawodowej nie pracuje. Przy odpowiednim zaangażowaniu pracodawców, a także ułożeniu procesów biznesowych z instrumentami polityk publicznych, co najmniej 400 tys. z nich może zasilić rynek pracy w perspektywie najbliższych lat.

 

Aby wykorzystać tę szansę, potrzebny jest nowy model działania, który będzie adekwatny do wyzwań współczesnej gospodarki. Jednym z kluczowym elementów proponowanego przez nas rozwiązania jest kompleksowa usługa wsparcia pracodawców i osób z niepełnosprawnościami poszukujących pracy świadczona przez certyfikowane Agencje Zatrudnienia prowadzone przez doświadczone organizacje pozarządowe, m.in. Fundację Aktywizacja.

 

„To jest właściwy moment, aby dokonać bardzo istotnej zmiany na rynku pracy. Pracodawcy cały czas odczuwają znaczące braki kadrowe, organizacje taka jak nasza natomiast wiedzą jak do tych zasobów dotrzeć i w odpowiedni sposób przygotować je do podjęcia zatrudnienia. Mamy też pomysł jak tę ideę przekuć w konkretne i praktyczne rozwiązania” – mówi Dariusz Gosk, Dyrektor Agencji Zatrudnienia Fundacji Aktywizacja.

 

Ważnym aspektem nowego podejścia jest odpowiednie przygotowanie działów HR do zatrudniania pracowników z niepełnosprawnościami. Firmy od dawna podejmują kwestie zarządzania różnorodnością i zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, ale często jedynie w ujęciu CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu), a nie konkretnych rozwiązań HR. Naszymi działaniami skierowanymi do pracodawców chcemy pokazać jak budować długofalowe procesy, mające na celu inkluzję osób niepełnosprawnych w miejscu pracy.

 

5 czerwca 2019 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja „Przyszłość HR. Rynek pracy a niepełnosprawność – wczoraj, dziś i jutro”, którą chcieliśmy rozpocząć dyskusję o tym, jak powinna i może wyglądać nowoczesna polityka publiczna na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Polityka publiczna, która realizuje jednocześnie cele społeczne i wspierająca rozwój gospodarczy. W wydarzeniu udział wzięło ponad 130 przedstawicieli biznesu, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.

 

Konferencja została zorganizowana z okazji 15-lecia Agencji Zatrudnienia Fundacji Aktywizacja.

 

Patronami konferencji „Przyszłość HR. Rynek pracy – wczoraj, dziś i jutro” byli Praca.pl, Rynekpracy.org, Personel Plus.

 

Partnerem wydarzenia była Polska Fundacja Osób Słabosłyszących (PFOS), która dla naszych gości zapewniła system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.aktywujprace.pl

[1] Raport badania nastrojów pracodawców, Konfederacja Lewiatan, Warszawa 2018

[2] Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, 2016, Raport. Imigranci z Ukrainy ratunkiem dla polskiej demografii, s. 13.

Odwiedź naszą strefę dla osób z niepełnosprawnościami

Szukasz pracy lub zastanawiasz się nad jej zmianą? Chcesz podnieść swoje kwalifikacje i pracować w wymarzonym zawodzie? A może cały czas szukasz swojego miejsca na rynku pracy?

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc, i dlaczego warto z nami współpracować.

Przejdź do strefy dla osób z niepełnosprawnościami