Komunikacja bez barier – praktyczny poradnik kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami
W Polsce żyje około 7,7 mln osób z niepełnosprawnościami. Ponad milion z nich to niepracujące osoby w wieku aktywności zawodowej, często z lekkim czy umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Niekorzystne tendencje demograficzne sprawiają, że z roku na rok pracodawcy doświadczają coraz większych problemów w prowadzonych (czasem przez wiele miesięcy) procesach rekrutacyjnych. Wedlug przewidywań ekspertów, problem ten będzie narastał, a luka na rynku pracy w Polsce może sięgnąć nawet kilku milionów osób. Zestawienie tych dwóch faktów pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami to ogromny, niewykorzystany dotąd potencjał. Jego umiejętne dostrzeżenie to z kolei szansa – zarówno z perspektywy rozwijającej się gospodarki, jak i celów społecznych, jakim jest niezależne, godne życie przedstawicieli tej defaworyzowanej grupy.
Kto może budować otwartą kulturę rekrutacyjną? Odpowiedź jest prosta – każdy, kto ma potencjał i odpowiednie kompetencje do wykonywania zadań w danym zespole. Może to być zarówno osoba młoda, jak i starsza, pełnosprawna, jak i z niepełnosprawnością.
Tej ostatniej grupie chcielibyśmy poświęcić niniejszy materiał. Każdego dnia z zaangażowaniem wspieramy osoby z niepełnosprawnościami w znalezieniu satysfakcjonującej pracy, a pracodawców przeprowadzamy przez kompleksowy proces zatrudnienia i budowania różnorodnych zespołów. Jesteśmy partnerem, który doradza i słucha. Zarówno pracownikom jak i pracodawcom towarzyszymy na każdym etapie procesu zatrudnienia, dlatego wezwiemy jak ważne jest odpowiednie podejście i wyczulenie na różne aspekty komunikacji.
Mamy nadzieję, że informacje, które zawarliśmy w niniejszym materiale pomogą Tobie w uzupełnieniu i zweryfikowaniu wiedzy na temat codziennych kontaktów z osobami z niepełnosprawnościami. Zachęcamy Cię do stosowania porad ujętych w tym podręczniku na co dzień. Podejdź jednak do tematu elastycznie, nie rób żadnych założeń, nie nastawiaj się na określone sytuacje i zachowania. Miej otwarty umysł i staraj się być uważny i uważna na drugą osobę – jeśli właściwie do tego podejdziesz, możesz z tego wynieść same korzyści, zapewniając większy komfort sobie i innym – a ten może skutkować szansą na nawiązanie nowych, ciekawych relacji i kontaktów zawodowych.
Odwiedź naszą strefę dla osób z niepełnosprawnościami
Szukasz pracy lub zastanawiasz się nad jej zmianą? Chcesz podnieść swoje kwalifikacje i pracować w wymarzonym zawodzie? A może cały czas szukasz swojego miejsca na rynku pracy?
Dowiedz się jak możemy Ci pomóc, i dlaczego warto z nami współpracować.